Po kilku dniach pracy w systemie Commodore OS Vision 1.0 Beta 6 przyszła pora na krótkie podsumowanie. COSV bazuje na jądrze Linux. Zawiera wizualną kompozycję w odcieniach niebieskiego funkcjonującą w oparciu o środowisko graficzne Gnome 2 wraz z rozszerzeniem Compiz. System robi bardzo dobre wrażenie. Po instalacji komputer wita się z nami syntetycznym głosem znanym z komputerów Amiga. Na maszynie z procesorem AMD Athlon II X2 265 3,3 GHz i kartą graficzną nVidia GeForce 9500 GT 512 MB Commodore OS zainstalował się i działa bez najmniejszych problemów. Wersja instalacyjna znajduje się na dwóch płytach DVD, przy czym do instalacji wymagana jest jedynie pierwsza z nich. Natomiast na drugiej znajdują się dodatkowe gry, narzędzia programistyczne oraz inne programy. System charakteryzuje się unikalnym wyglądem, wygodną trójwymiarową obsługą okien i pulpitów za pomocą rozszerzenia Compiz. Co najważniejsze całość pracuje niezwykle szybko i bez żadnego spowolnienia.
Pomimo dobrego wrażenia i dużej wygody pracy system wymaga jeszcze dopracowania. Kompozycja wizualna w niektórych miejscach wprowadza małą czytelność czcionek, jest za mały kontrast w stosunku do ciemnoniebieskiego tła. Firma zapowiada poprawki oraz prawdopodobne jest stworzenie alternatywnej kompozycji wizualnej o jaśniejszych kolorach. Commodore OS posiada zainstalowane emulatory 8 i 16 bitowych komputerów Commodore, jednak bez dołączonych plików z jądrami. Jądra (kernel) starych systemów są niezbędne do działania emulatorów lecz są prawnie chronione. Dlatego nie są załączone do bezpłatnych obrazów ISO, które można pobrać ze strony Commodore USA. Będą jednak zawarte na płytach dołączonych do komputerów Commodore. Podsumowując możemy stwierdzić, że Commodore OS Vision to system mający swój charakter, jest szybki, bogaty w aplikacje i gry zaraz po instalacji.
Prezentacja Commodore OS Vision z kanału Spatry’s Cup of Linux (angielski):
Po instalacji systemu CommodoreOSVision, i ponownym uruchomieniu, nie mam okna windowsa tylko Linuxowe.
:reday
jak przejść do win
Podczas uruchamiania komputera pojawia się graficzne okno bootloadera Commodore z dużymi ikonami symbolizującymi zainstalowane systemy operacyjne. Domyślnie uruchamia się system Commodore OS. Aby uruchomić Windows kliknij klawisz strzałki w prawo – zaznaczenie przesunie się na ikonę systemu Windows, a następnie naciśnij klawisz Enter. W oknie bootloadera pomiędzy systemami operacyjnymi przemieszczamy się klawiszami strzałek – w lewą i prawą stronę.